
Badania i opiniowanie osadów ściekowych |
![]() |
![]() |
Regulacje prawne:
Osady wykorzystywane w rolnictwie i rekultywacjiW rolnictwie i do rekultywacji gruntów można stosować ustabilizowane komunalnych osady ściekowe oraz osady z wyszczególnionych poniżej oczyszczalni zakładowych o kodach: 02 02 04 - z przygotowania i przetwórstwa produktów spożywczych Osady ściekowe mogą być stosowane, jeżeli są ustabilizowane oraz przygotowane odpowiednio do celu i sposobu ich stosowania, w szczególności przez poddanie ich obróbce biologicznej, chemicznej, termicznej lub innemu procesowi, który obniża podatność komunalnego osadu ściekowego na zagniwanie i eliminuje zagrożenie dla środowiska lub zdrowia ludzi.
Obowiązki wytwórcy osadu
Badanie osadu (obligatoryjne)
Pobieranie próbki osadu do badańBadania osadów komunalnych przeprowadza się z częstotliwością zależną od obciążenia oczyszczalni, wyrażonego liczbą równoważnych mieszkańców (LRM), nie rzadziej niż:
Reprezentatywną próbkę osadu uzyskuje się przez połączenie i dokładne wymieszanie próbek pojedynczych pobranych w tym samy czasie z różnych miejsc składowanej partii osadu. Liczba próbek wynosi co najmniej:
Badania gleby (obligatoryjne) obejmują:
Badania wykonuje się na próbce gleby pobranej w sposób reprezentatywny. Jedna próbka gleby reprezentuje powierzchnię nie większą niż 5 ha o jednorodnej budowie i użytkowaniu. Reprezentatywną próbkę uzyskuje się przez zmieszanie 25 próbek pojedynczych pobranych w punktach regularnie rozmieszczonych na powierzchni. Próbki pojedyncze pobiera się z warstwy 0-25 cm albo co najmniej 0-10 cm, jeżeli powierzchniowa warstwa ma miąższość mniejszą niż 25 cm. Dawki osaduDawki osadu określa się na podstawie wyników analizy gleby i osadu. W rolnictwie i do rekultywacji gruntów na cele rolne maksymalna dawka osadu wynosi 3 tony suchej masy na 1 ha. Przy jednokrotnym w ciągu dwóch albo trzech lat stosowaniu osadów dopuszczalna dawka osadów może być skumulowana i nie może przekraczać odpowiednio 6 ton suchej masy na 2 lata i 9 ton suchej masy na 3 lata.Zlecenie wykonania opiniiZlecenie na opracowanie opinii należy przesłać na adres: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy, ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy Zlecenie wykonania opinii dla osadów, odpadów lub oceny gleby: pobierz Zasady stosowania osadówOsady ściekowe mogą być przekazywane właścicielowi, dzierżawcy lub innej osobie władającej nieruchomością, na której mają być stosowane, wyłącznie przez wytwórcę tych osadów.
Zakaz stosowania osadu
|
................................ Dodany 18.10.2009 Zmieniony 05.12.2013 Liczba odwiedzin :28205 |