IUNG
Strona główna
IUNG-PIB na Mazowieckich Dniach Rolnictwa Drukuj Email

13.06.17  W dniach 10-11 czerwca 2017 roku w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku odbyły się XVIII MAZOWIECKIE DNI ROLNICTWA. Honorowy patronat nad targami objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Mazowiecki oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego. Od wielu lat Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa  Państwowy Instytut Badawczy jest na Mazowieckie Dni Rolnictwa zapraszany jako współorganizator oraz wystawca.

Na tegorocznych targach wzorem lat ubiegłych przeprowadzono konkurs na „Hit Targowy”. W pracach komisji konkursowej brali udział przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego, Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz naszego Instytutu. Główną nagrodę,  tzw. „Hit Targowy” oraz puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymała firma Ursus z Lublina, licząca się nie tylko w kraju, ale podbijająca także rynek Afryki i Azji.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, przedstawiciele Działu Upowszechniania i Wydawnictw IUNG-PIB zorganizowali stoisko wydawniczo-doradcze. Prezentowano na nim najnowsze publikacje naukowe i upowszechnieniowe z zakresu uprawy roślin zbożowych i pastewnych, zasad nawożenia i wapnowania gleb, a także integrowanych technologii uprawy roślin. Można było również zasięgnąć fachowych porad dotyczących tematyki zawartej w wydawanych publikacjach oraz poznać zakres badań prowadzonych przez IUNG-PIB. Wiele pytań rolników dotyczyło zagadnień związanych z żyznością gleby, tj. ze zwiększeniem w niej materii organicznej, regulacji kwasowości i zasobności gleb.

Mazowieckie Dni Rolnictwa w Poświętnem były dobrą okazją do nawiązania współpracy pomiędzy Instytutem a praktyką rolniczą, a także do zaprezentowania przybyłym gościom dotychczasowych wyników badań aplikacyjnych IUNG-PIB z zakresu działalności naukowo-badawczej. Stoisko Instytutu odwiedził podsekretarz stanu MRiRW Ryszard Zarudzki oraz Dyrekcja MODR-u.

W tym roku w Poświętnem uczestniczyło około 800 wystawców z kraju i zagranicy oraz kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających.